Proces učení ve sportu

Vidíte jasně, co by měl váš svěřenec změnit, na čem zapracovat. Jenže JAK to do něj nalít? Víte, jakého výsledku chcete dosáhnout. Ale jaká cesta k němu vede a která je ta nejkratší? Proč stejné metody nefungují u všech stejně efektivně? Na tyto otázky odpovídají následující řádky.

Bohužel (nebo bohudík), neexistuje univerzální nejlepší metoda nebo všespásná rada. Tréninkových metod znáte jistě více a různí trenéři mají různé zkušenosti s každou z nich. Je to proto, že každý sportovec, který vám projde pod rukama, přemýšlí jinak a podle toho také jinak pracuje se svým tělem a jinak se učí.

Jednomu pomůže video-analýza jeho výkonu a srovnání s jiným výkonem. Potřebuje vidět, jak to dělá on a jak by to měl dělat jinak. Jiný sportovec potřebuje slyšet slovní vysvětlení, popis. A dalšímu nejvíce pomůže nasimulovat takové podmínky, které jeho tělo přinutí udělat něco jinak a projít tak zkušeností žádoucího chování (resp. provedení techniky).

Jednoduchý příklad: učíte 3 různé děti skákat šipku do vody:

 1. První potřebuje několikrát vidět, jak to vypadá, když se skáče šipka. Pak si představí sám sebe, jak skáče. A pak skočí. Je VIZUÁLNÍ, učí se z obrazů, filmů, vizualizací, názorných ukázek.

 2. Druhé potřebuje slovně vysvětlit, co má přesně udělat. Nachystat si ruce před sebe, pokrčit nohy, odrazit se, zabořit hlavu do vody… Pak bude potřebovat dovysvětlit, co má ještě změnit, aby dosáhlo výsledku. Je AUDITIVNÍ, učí se podle slovních instrukcí a pokynů.

 3. Třetímu pomůže párkrát jej hodit do vody po hlavě, aby si jeho tělo „osahalo“ tu zkušenost. Pak bude schopný to udělat sám. Je KINESTETIK, učí se fyzickým prožitkem.

JAK S TÍM PRACOVAT?

Pracujete-li se skupinou, měli byste ideálně obsáhnout v tréninku všechny 3 způsoby učení. Trenér sám má určitou preferenci pro jeden ze smyslových kanálů (sám je preferovaný VIZUÁL, KINESTETIK, nebo je AUDITIVNÍ) a podle toho vede své svěřence. Mylně pak může někoho odepsat, že „nemá talent“ jen proto, že do něj cpe informace špatným kanálem.

< Zpět na Čítárnu

Aktuální nabídka

  APLIKOVANÝ MENTÁLNÍ TRÉNINK

  Každý trenér či kauč je zároveň sportovním psychologem, ať chce, nebo ne. Vliv trenéra na psychický stav jeho svěřenců je obrovský a dopad této psychické kondice na výsledný výkon nezpochybnitelný. Lze s touto složkou pracovat přímo v tréninku? ANO! Workshop bude věnován seznámení se základními principy fungování lidské mysli, které následně uvedeme do praxe a naučíme se je používat.

  AKTUÁLNÍ TERMÍNY

  MÁM ZÁJEM!
  TRENÉRSKÝ LEADERSHIP

  Vést efektivně své svěřence, formovat a řídit tým, inspirovat a motivovat – toť umění, které dělá z dobrého trenéra špičkového trenéra. Na tomto workshopu se budeme věnovat praktickému rozvoji vlastních vůdčích dovedností. Ať už ráno vstoupíte do místnosti jako zkušený lídr nebo jako vůdce-začátečník, odpoledne odejdete bohatší o nové techniky dobře použitelné v praxi.

  AKTUÁLNÍ TERMÍNY

  MÁM ZÁJEM!
  EFEKTIVNÍ KOMUNIKACE pro trenéry

  Na koho v rukavičkách a na koho zařvat? Kdy chválit a kdy a jak podávat kritiku? Stává se ti, že se netrefíš a efekt je katastrofa? Podle čeho poznat, jak na koho? Přesně to se budeme celý den učit. Natrénujeme, jak číst lidi okolo sebe a přizpůsobovat komunikaci tomu, jakého výsledku chcete dosáhnout. U sportovců, jejich rodičů, nebo u vašich kolegů trenérů...

  AKTUÁLNÍ TERMÍNY

  MÁM ZÁJEM!