Jak (ne) funguje lidská motivace

Jsi unavený neustálým úsilím motivovat svůj tým, ať už sportovní či pracovní, nebo třeba rodinu? Hledáš elegantní řešení, jak je nastartovat s menším výdejem energie? Budiž ti následující text inspirací.

V různých vedoucích pozicích často hledáme cesty, jak motivovat druhé. Zkoušíme všelijaké cesty, a když nic nefunguje, obvykle saháme po moci – rozkaz, zvýšený hlas, trest… Případně k lehkým formám vydírání – mrzutost, naštvanost, uraženost… Krátkodobě tyto metody často fungují, nicméně jaký efekt mají v dlouhodobém horizontu? Rezistence, sebezáchova, únik, vzpoura, … Rozhodně ne zážeh vnitřní motivace a nadšení pro věc.


Není divu, že jsme pak unavení. Táhneme to celé na ramenou a čím dál častěji musíme sahat po těchto energeticky náročných motorech činnosti. Na každý krok každého člena týmu vynakládáme vlastní energii. Ufff! Vyhoření čeká za dveřmi a dříve nebo později vtrhne bez vyzvání!

Jak to dělat jinak? Instantní recept nečekej. Následující kroky vyžadují odvahu, sebereflexi a vzdělávání se. Ale stojí za vyzkoušení.


Cizí cíle nemotivují

Máš svoji vizi, svoje cíle, a snažíš se namotivovat svůj tým, aby šlapal? Tvé cíle jsou možná skvělé. Proč by je ale tvůj tým měl automaticky sdílet? Žádná hierarchická pozice z tebe nedělá ředitele vesmíru. Bylo by to asi krásné a všechno by bylo mnohem jednodušší, ale přírodní zákony nelze oklamat. Svět se netočí kolem nikoho z nás. A kdykoli se snažíme někoho „namotivovat“, aby makal na naplnění našich vlastních cílů, obvykle to končí rezistencí a útěkem těch nejlepších.


Tvůj tým je složen z jednotlivců, z nichž každý má své vlastní zájmy a hodnoty. A přestože pracujete na tomtéž projektu, tyto hodnoty a zájmy se mohou výrazně lišit. Připravuješ-li například sportovce na mistroství světa, jejich zájmy mohou být velmi různé:

 • Být mezi nejlepšími, zažít ten pocit na vrcholovém závodě
 • Užít si atmosféru závodu
 • Užít si samotný průběh závodu – sportovní aktivitu jako takovou
 • Podívat se na místo, kam by se jinak nedostal
 • Vyhrát a dokázat, že je/jsou nejlepší na světě
 • Dosáhnout uznání a respekt od kamarádů, partnerky, dětí, ….
 • Kontinuálně se zlepšovat, být lepší než loni (srovnávání sám se sebou)
 • Dostát očekávání rodičů či jiných autorit
 • Být úspěšný a živit se sportem
 • Napsat o tom článek na svém blogu
 • A další.

Dejme tomu, že chceš, aby tví svěřenci vyhrávali proto, abys byl uznávaný jako špičkový trenér. Pokud zájmem nejlepšího z tvých svěřenců je užívat si aktivitu jako takovou, můžete se snadno dostat do slepé uličky v okamžiku, kdy začneš tlačit na výsledek. Můžeš dokonce úplně zabít jeho nadšení a přijít o toho, který mohl nejvíce pomoci naplnit tvůj cíl.


Jak zjistit, co je motivuje? Nejlepší je zeptat se!

I to má ale svá úskalí. Pokud už nějakou dobu aplikuješ metody „motivace“ zmíněné v úvodu, budeš si muset na upřímnou odpověď počkat a nejprve získat důvěru. Poté, co odpověď dostaneš, čeká tě hned několik dalších výzev

 • Nehodnotit a neodsuzovat za odlišnosti
 • Správně porozumět a umět odpovědi interpretovat
 • Kreativně propojit různé zájmy do jednoho směru

 

Selžeš-li na prvním bodě, je to asi naposledy, co jsi od svých lidí dostal nějakou odpověď. Selžeš-li na druhém, jsou ti získané informace k prdu. Jsou totiž zkreslené a pokroucené tvým vlastním modelem světa. Selžeš-li na třetím, možná přijdou ztráty, ale pravděpodobně budeš mít příležitost chyby napravit a hledat nová řešení. Jsi-li úspěšný na prvních dvou bodech, v tom třetím máš poměrně dost tolerance.

Abys mohl uspět na prvních 2 příčkách, je potřeba:

 • Mít odvahu poslechnout si a připustit jiný názor
 • Znát styly myšlení a dokázat v nich číst, tj. umět efektivně komunikovat

 

Na několika případech bylo prokázáno, že začne-li trenér mluvit se svými svěřenci, ptát se jich na názory a zajímat se o ně, stoupá jeho autorita, roste úsilí sportovců na tréninku a všechny to víc baví.

 

Se ztrátama se musí počítat

Začneš-li  naslouchat a snažit se kreativně propojovat různé zájmy, bude se oddělovat zrno od plev. Možná zjistíš, že někteří mají zájmy tak odlišné, že bude lepší, půjdou-li jinou cestou. Méně trápení pro obě strany. Dost možná to zjistí oni sami dřív. Každá změna bolí a i tato může přinést krátkodobý pokles výkonu, problémy s nedostatkem lidí nebo konflikty. Připrav se, že křivka vývoje nepůjde strmě nahoru hned, ale až po menším zhoupnutí směrem dolů. Máš dost odvahy a osobní síly, abys to zhoupnutí ustál? Dlouhodobá odměna tě nemine.

< Zpět na Čítárnu

Aktuální nabídka

  APLIKOVANÝ MENTÁLNÍ TRÉNINK

  Každý trenér či kauč je zároveň sportovním psychologem, ať chce, nebo ne. Vliv trenéra na psychický stav jeho svěřenců je obrovský a dopad této psychické kondice na výsledný výkon nezpochybnitelný. Lze s touto složkou pracovat přímo v tréninku? ANO! Workshop bude věnován seznámení se základními principy fungování lidské mysli, které následně uvedeme do praxe a naučíme se je používat.

  AKTUÁLNÍ TERMÍNY

  MÁM ZÁJEM!
  TRENÉRSKÝ LEADERSHIP

  Vést efektivně své svěřence, formovat a řídit tým, inspirovat a motivovat – toť umění, které dělá z dobrého trenéra špičkového trenéra. Na tomto workshopu se budeme věnovat praktickému rozvoji vlastních vůdčích dovedností. Ať už ráno vstoupíte do místnosti jako zkušený lídr nebo jako vůdce-začátečník, odpoledne odejdete bohatší o nové techniky dobře použitelné v praxi.

  AKTUÁLNÍ TERMÍNY

  MÁM ZÁJEM!
  EFEKTIVNÍ KOMUNIKACE pro trenéry

  Na koho v rukavičkách a na koho zařvat? Kdy chválit a kdy a jak podávat kritiku? Stává se ti, že se netrefíš a efekt je katastrofa? Podle čeho poznat, jak na koho? Přesně to se budeme celý den učit. Natrénujeme, jak číst lidi okolo sebe a přizpůsobovat komunikaci tomu, jakého výsledku chcete dosáhnout. U sportovců, jejich rodičů, nebo u vašich kolegů trenérů...

  AKTUÁLNÍ TERMÍNY

  MÁM ZÁJEM!