Jak pracovat s vizualizací

Oblíbenou technikou mentálního tréninku je tzv. vizualizace. Představovat si sám sebe, jak něco děláte. Jak provádíte určitý prvek, techniku, apod. Pro někoho je to snadná a velmi účinná metoda. Pro značnou část sportovců to ale může být dřina, která kýžený výsledek nepřináší. 

Proč vizualizace nefunguje vždy?

Oči jsou jedním z našich 5 smyslových kanálů a lidé se výrazně liší v tom, jak svých 5 smyslových kanálů využívají. Oči znamenají nejen zrak, ale také tzv. "vnitřní zrak", čili naše představy. Obrazy v naší mysli jsou také spojeny se zrakem a schopností vidět.

Narodíme se s tím, že preferujeme jeden z našich smyslů. Většinou jeden ze 3 nejdůležitějších: zrak, sluch, nebo hmat. Tímto kanálem pak nejsnáze přijímáme i vysíláme informace.

Je-li váš preferovaný kanál zrak, pak jsou pro vás vizualizace snadné a pravděpodobně i účinné. Máte-li ale preferovaný hmatový kanál, může pro vás být obtížné si sám sebe představit. Navíc to není váš styl učení se. Neučíte se dobře tím, že něco vidíte, či si to představujete. Spíše si potřebujete věci zkoušet a učíte se fyzickým prožitkem.

Co tedy s tím? Nezbývá vám, než dřít a fyzicky trénovat? Ne nutně. Nicméně mnohem účinnější, než představovat si obraz sebe sama, pro vás bude zaměřit se na vaše tělo a v mysli jej provádět pohybem, tzv. asociovaně, čili sám ve své kůži, nikoli jako dívající se sám na sebe. Nenutit se do obrazu, ale cítit v těle pohyb, přestože ležíte v posteli nebo na podložce. Experimentujte a najděte si, jaká forma imaginace vám funguje. Není jeden správný způsob a efektivita závisí na tom, jaký smyslový kanál preferujete, což je vrozené.

< Zpět na Čítárnu

Aktuální nabídka

  APLIKOVANÝ MENTÁLNÍ TRÉNINK

  Každý trenér či kauč je zároveň sportovním psychologem, ať chce, nebo ne. Vliv trenéra na psychický stav jeho svěřenců je obrovský a dopad této psychické kondice na výsledný výkon nezpochybnitelný. Lze s touto složkou pracovat přímo v tréninku? ANO! Workshop bude věnován seznámení se základními principy fungování lidské mysli, které následně uvedeme do praxe a naučíme se je používat.

  AKTUÁLNÍ TERMÍNY

  MÁM ZÁJEM!
  TRENÉRSKÝ LEADERSHIP

  Vést efektivně své svěřence, formovat a řídit tým, inspirovat a motivovat – toť umění, které dělá z dobrého trenéra špičkového trenéra. Na tomto workshopu se budeme věnovat praktickému rozvoji vlastních vůdčích dovedností. Ať už ráno vstoupíte do místnosti jako zkušený lídr nebo jako vůdce-začátečník, odpoledne odejdete bohatší o nové techniky dobře použitelné v praxi.

  AKTUÁLNÍ TERMÍNY

  MÁM ZÁJEM!
  EFEKTIVNÍ KOMUNIKACE pro trenéry

  Na koho v rukavičkách a na koho zařvat? Kdy chválit a kdy a jak podávat kritiku? Stává se ti, že se netrefíš a efekt je katastrofa? Podle čeho poznat, jak na koho? Přesně to se budeme celý den učit. Natrénujeme, jak číst lidi okolo sebe a přizpůsobovat komunikaci tomu, jakého výsledku chcete dosáhnout. U sportovců, jejich rodičů, nebo u vašich kolegů trenérů...

  AKTUÁLNÍ TERMÍNY

  MÁM ZÁJEM!